Cukrzyca może wpływać na różne narządy w organizmie, takie jak mózg i serce. Ale na szczęście cukrzyca może być kontrolowana poprzez spożywanie przyjaznych cukrzykom ziół i pokarmów oraz prowadzenie aktywnego trybu życia.

Cukrzyca – podstawowe infromacje

WHO przewiduje również, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną zgonów na świecie i jest to realne zagrożenie. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjna – na świecie żyje ponad 422 mln diabetyków. Patrząc na to, jak groźna staje się ta choroba, najlepiej, aby każdy z nas zaczął odpowiednio dbać o swoje zdrowie, zanim stanie się problemem. Regularne badania kontrolne, kontrolowana dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu lub kontrolowaniu cukrzycy.

Produkty spożywcze przeciwko cukrzycy

Co może jeść diabetyk? Największy wpływ na cukrzycę ma dieta i styl życia. Jeśli Twoja dieta jest prawidłowa i jesteś aktywny, prawdopodobnie nie masz cukrzycy. Ale jeśli jesteś cukrzykiem to musisz się dobrze odżywiać.

1. Kozieradka

Nasiona kozieradki mają właściwości lecznicze, które znacznie obniżają poziom cukru we krwi i poprawiają tolerancję glukozy. Jest to głównie zioło stosowane w Indiach i innych krajach azjatyckich jako składnik potraw. Nasiona kozieradki są bardzo skuteczne w kontrolowaniu cukrzycy.

Nasiona te mają wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika i mogą spowolnić trawienie i wchłanianie węglowodanów. Badania wykazały, że nasiona kozieradki pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi, a także służą do zwiększenia metabolizmu organizmu. Ponieważ nasiona kozieradki mogą obniżyć poziom cukru jest to bardzo wskazane przy cukrzycy typu 1 i 2. Najlepszym sposobem spożywania nasion kozieradki jest namoczenie ich przez noc w szklance wody i żucie nasion następnego dnia rano. Alternatywnie można podgrzać nasiona kozieradki i zmielić je na drobny proszek, a następnie wziąć łyżkę z wodą. Jeśli musisz wybrać tylko jedno zioło lub składnik, który może pomóc w zarządzaniu cukrzycą, to musi to być kozieradka.

2. Aloes

Aloes jest niesamowitą rośliną, która ma niezliczone korzyści zdrowotne. Poprawia pracę układu wątrobowo-żółciowego, który reguluje poziom cukru i tłuszczu we krwi. Zwiększa metabolizm w organizmie, a także pomaga w utracie wagi. Dlatego aloes zajmuje szczególne miejsce, jeśli chodzi o kontrolowanie cukrzycy.

Pij szklankę soku aloesowego przygotowanego z 2 łyżek żelu aloesowego dwa razy dziennie, aby pomóc uregulować przepływ insuliny.

3. Cynamon

Badania naukowe z 2009 roku wykazały, że cynamon jest bardzo korzystny w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Zapobiega chorobom serca, a także cukrzycy. Regularne spożywanie cynamonu zwiększa poziom antyoksydantów o 13-14%, co pozwoli obniżyć poziom glukozy we krwi. Można spożywać od 1 do 2 gramów cynamonu dziennie w postaci naparu. Można też posypać nim potrawy, a nawet użyć w gotowaniu.

4. Agrest indyjski

Agrest indyjski jest uważany za naturalnego producenta insuliny i stąd jest jednym z najlepszych pokarmów przyjaznych cukrzykom.

Sok z agrestu wymieszać z sokiem z gorzkiej tykwy i spożywać codziennie przez 2 miesiące. Dzięki temu trzustka będzie produkować coraz więcej insuliny.

5. Liście curry

Liście curry mogą wzmocnić smak potraw, a także zawierają błonnik pokarmowy, który pomaga w regulacji glukozy poprzez zmniejszenie jej wchłaniania z jelita do krwiobiegu. Spożywać surowe liście curry codziennie rano na pusty żołądek. Możesz też dodać curry w proszku do sałatek i zup.

 6. Imbir

Imbir jest bogaty w właściwości przeciwcukrzycowe i antyoksydacyjne, dzięki czemu zwiększa produkcję insuliny, a także obniża poziom glukozy we krwi. W 2014 roku opublikowano badanie, w którym wykazano, że codzienne spożywanie imbiru może pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu cukrzycy typu 1 i 2.

Pij codziennie herbatę z imbiru, a także dodawaj to zioło do potraw.

7. Kurkuma

Kurkumina jest głównym związkiem obecnym w kurkumie, który pomaga zapobiegać cukrzycy. Kurkuma pomaga leczyć i zapobiegać chorobom związanym z nerkami, które są spowodowane przez cukrzycę. Możesz włączyć kurkumę w proszku do gotowania, a także dodać kurkumę do mleka i wypić. Możesz też codziennie rano przyjmować surową kurkumę. Surowa kurkuma przypomina nieco imbir, a jej smak jest gorzki. Dlatego można go pić z wodą.

8. Czosnek

Czosnek może leczyć cukrzycę, a także leczyć szkodliwe skutki, które mogą występować w innych organach, takich jak nerki i serce. Czosnek jest przydatny w profilaktyce różnych zaburzeń układu krążenia, poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi.