Czy czujesz się zmęczony po przebudzeniu, masz wrażenie, że źle spałeś, budzisz się w nocy lub we wczesnych godzinach rannych, aby zjeść coś słodkiego? Możesz mieć niski poziom cukru we krwi, medycznie znany jako nocna hipoglikemia. Trzy na cztery osoby, które czują się zmęczone po przebudzeniu lub mają wrażenie, że nie śpią dobrze, cierpią na spadki energii w ciągu dnia, budzą się bardzo głodne lub odczuwają zawroty głowy po przebudzeniu; cierpią na nocną hipoglikemię i nie wiedzą o tym.

Co to jest hipoglikemia nocna?

Hipoglikemie między posiłkami mogą występować częściej u osób ze stanem przedcukrzycowym. Rzadko występują w nocy, mają tendencję do występowania kilka godzin po śniadaniu lub posiłku bogatym w szybko wchłaniane węglowodany

Hipoglikemie nocne występują częściej u osób z cukrzycą, które są leczone insuliną lub lekami pobudzającymi wydzielanie insuliny, takimi jak niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe (na przykład sulfonylomoczniki).

Jakie są tego przyczyny?

Najważniejszą przyczyną hipoglikemii nocnej jest insulinoma. Insulinoma to łagodny guz trzustki (komórek beta wydzielających insulinę), zwykle mnogi i mały (< 1-2 cm), którego głównym objawem jest hipoglikemia w okresach postu. Ten rodzaj hipoglikemii może wystąpić o każdej porze dnia, nawet w nocy. Na szczęście jest to bardzo rzadki stan,  Hipoglikemia może być również obserwowana u osób, które przeszły operację bariatryczną w celu leczenia otyłości.

Symptomy

Osoba w ciągu kilku minut zaczyna odczuwać silne osłabienie, pocenie się i kołatanie serca. Może też objawiać się w skórze, bladością. Objawy te zwykle poprawiają się po spożyciu cukrów lub szybko wchłanianych węglowodanów.

Ważne jest, że jeśli doświadczasz tych znaków ostrzegawczych, w nocy lub o każdej porze dnia, powinieneś zgłosić się do lekarza, aby mógł on ustalić, co jest przyczyną i zapewnić niezbędne leczenie. Hipoglikemia powinna być zawsze oceniana przez specjalistę, zarówno u osób z cukrzycą, ponieważ oznacza złą kontrolę choroby, jak i u osób bez cukrzycy, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie wyczerpujących badań. Diagnoza jest potwierdzona, gdy poziom glukozy we krwi jest niski w którymkolwiek z epizodów i normalizuje się po jedzeniu.

Jak uniknąć niskiego poziomu cukru we krwi w nocy?

Oprócz wizyty u lekarza w celu określenia przyczyny i ustalenia najlepszego leczenia, możemy poprawić nasze nawyki dotyczące stylu życia, aby osiągnąć bardziej stały poziom glukozy. Zaleca się ćwiczenia, pozostanie aktywnym w ciągu dnia i wyjście na 20-minutowy spacer po posiłkach, łączenie pokarmów bogatych w węglowodany z białkami, zdrowymi tłuszczami i warzywami, aby zapewnić odpowiednie spożycie błonnika. W https://www.dine.pl poznasz zdrowe przepisy, które zapobiegną skokom cukru we krwi w nocy.