Wraz z postępem cywilizacji i rozwojem nowoczesnych technologii nasz codzienny tryb życia staje się coraz szybszy i wymagający. Wciąż jesteśmy zabiegani, zestresowani i przytłoczeni codziennym natłokiem obowiązków. Brak nam czasu na dbanie o swoje zdrowie, uprawianie sportu czy przygotowywanie zdrowych posiłków. Niestety taki styl życia może w krótkim czasie doprowadzić do wystąpienia niepożądanych zaburzeń w naszym organizmie. Cukrzyca jest zwana chorobą cywilizacyjną XXI wieku, gdyż odnotowuję się wzrost ilości zachorowań nie tylko wśród osób w podeszłym wieku, ale również u osób młodszych.

Wyróżniamy dwa typy cukrzycy :

Cukrzyca typu pierwszego

to choroba, która występuję najczęściej u osób młodych i dzieci. Spowodowana jest bezwzględnym niedoborem insuliny wskutek zniszczenia komórek beta trzustki odpowiedzialnych za produkcję tego hormonu. Insulina to hormon o wielkim znaczeniu w procesie metabolizmu węglowodanów, gdyż zmniejsza on stężenie glukozy we krwi po posiłku. Niedobór tego hormonu objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi tzw. hipergikemią. Zarówno podwyższony jak i zbyt niski poziom cukru we krwi jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Należy pamiętać, że cukrzyca typu I w większości wywołana jest procesem autoimmunologicznym lub idiopatycznym. Dowiedz się jak zaprzyjaźnić się z cukrzycą w tym wpisie.

Cukrzyca typu drugiego

spowodowana jest defektem wydzielania i obwodowego działania insuliny. Mamy w tym przypadku do czynienia ze zjawiskiem insulinooporności tkanek docelowych, co objawia się zmniejszoną wrażliwością tkanek na działanie insuliny. Ten typ cukrzycy zwany cukrzycą wieku dorosłego dotyka najczęściej osoby dojrzałe i w podeszłym wieku. Niestety może on być uwarunkowany genetycznie lecz wpływ na jego występowanie mają również takie czynniki jak otyłość, mała aktywność fizyczna czy niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Inne typy

Oczywiście istnieje wiele innych specyficznych typów cukrzycy, jednak warto skupić się na tych dwóch, gdyż występują coraz częściej w naszym życiu. Cukrzyca jako zespół chorób metabolicznych daje wiele objawów wspólnych z innymi chorobami, co sprawia, że jest ciężko wykrywalna bądź jej objawy są przez nas bagatelizowane. Oprócz okresowych badań profilaktycznych, pomiaru poziomu cukru we krwi oraz dbania o dobre samopoczucie warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów, które powinny nas zaniepokoić lub zachęcić do dalszych badań.

Najczęstsze i stosunkowo wczesne objawy mogące świadczyć o cukrzycy:

– wzrost wydalania moczu ale też zwiększone pragnienie i suchość w ustach,
– towarzyszące nam ciągłe zmęczenie i senność,
– utrata masy ciała ( stosunkowo szybkie chudnięcie )
– trudno gojące się rany, częste zakażenia grzybicze
– nudności, wymioty czy zawroty głowy
– zaburzenia widzenia, pogorszenie ostrości widzenia

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy objawami między cukrzycą I a II stopnia są one niewielkie. Jedyną różnicą jest tempo postępowania choroby. Cukrzyca typu I postępuje bardzo gwałtownie, natomiast cukrzyca typu drugiego rozwija się powoli i skrycie, dlatego zwana jest cichym zabójcą.

Bardzo niebezpieczne są liczne powikłania po cukrzycy, takie jak mikroangiopatie i makroangiopatie. Dotyczą one zaburzeń budowy i funkcji naczyń krwionośnych. Mikroangiopatie dotyczą zmian usytuowanych w drobnych naczyniach włosowatych, natomiast makroangiopatie obejmują większe naczynia. W zależności od wielkości naczyń i ich umiejscowienia może dojść do : niewydolności nerek, uszkodzenia wzroku, zaburzeniami czucia w kończynach i powstawaniem licznych owrzodzeń na uszkodzonej skórze czyli tzw. zespołu stopy cukrzycowej.

Niezwykle ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby i przystąpienie do leczenia, które zminimalizuje negatywne skutki tej trudnej choroby. Pamiętajmy, że sami możemy sobie pomóc i zahamować rozwój tej choroby lub nawet nie dopuścić do jej powstania. Dieta bogata w owoce i warzywa, spożywanie regularnie niewielkich posiłków bogatych w witaminy i mikroelementy to podstawa do zachowania dobrej kondycji naszego organizmu. Oczywiście zdrowy styl życia, uprawianie sportu czy nawet codziennie spacery uchronią nas przed otyłością i poprawią zdecydowanie nasze samopoczucie. Oczywiście w wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego o którym decyduje lekarz diabetolog. Jednak odpowiedni tryb życia może znacznie zwiększyć komfort życia i zminimalizować dokuczliwe objawy cukrzycy.