Od 2 roku życia, o ile nie jest to wyraźnie zalecane ze względu na problemy zdrowotne, dzieci mogą jeść wszystko, ale czego nie powinny jeść? Stworzyliśmy listę 6 najgorszych produktów spożywczych, które powinny zniknąć z codziennej diety Twoich dzieci.

1. Ciastka

Cukier i niezdrowe (zwykle tłuszcze utwardzone i tłuszcze trans) występują obficie w tych produktach, a ich spożywanie w dzieciństwie stwarza ryzyko rozwoju poważnych problemów z sercem w wieku dorosłym. Należy unikać ciastek, a od czasu do czasu można je zastąpić ciastkami domowej roboty, ale należy kontrolować ilość cukru i rodzaj tłuszczów używanych do ich przygotowania. Cukier może łatwo powodować uzależnienie u dzieci. Jeśli Twoje dziecko nie ma limitów, co do spożywanych słodyczy, sprawdź ten pomocny artykuł.

2. Napoje i soki

Oprócz wysokiej zawartości cukru, która zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości, wiele z nich to napoje gazowane, czyli coś, czego należy unikać w dzieciństwie.

Czy wiesz, że kwasy zawarte w tych napojach mogą uszkodzić szkliwo zębów? Ponadto ryzyko próchnicy zębów wzrasta wykładniczo, ponieważ cukier pozostaje w jamie ustnej przez znacznie dłuższy czas, ponieważ jest płynny. Niestety, podobnie jest z naturalnymi sokami, dlatego najlepiej je zastąpić kawałkiem owocu, z całym jego błonnikiem w połączeniu z szklanką wody, lub mleka.

3. Żywność wysoko przetworzona

Zazwyczaj te produkty (pizze, hamburgery, hotdogi…) zawierają niezdrowe tłuszcze, a także więcej cukrów i soli niż jest to zalecane, dlatego lepiej zastąpić je domowymi odpowiednikami.

4. Płatki śniadaniowe

Podobnie jak w przypadku ciastek, duża ilość cukru sprawia, że płatki śniadaniowe dla dzieci są pokarmem, którego należy unikać. Ważne jest, aby zawsze czytać etykiety, a zwłaszcza unikać produktów, w których cukier znajduje się w pierwszej trójce składników. Substytuty można znaleźć w mniej przetworzonych płatkach zbożowych, takich jak płatki owsiane.

5. Rozpuszczalne kakao

Może się tak nie wydawać, ale kakao nie jest zazwyczaj pierwszym składnikiem w tej mieszance, ale plasuje się na drugim miejscu, zaraz za cukrem. Cukier prosty jest jednym z największych wrogów zdrowia, zwiększa między innymi ryzyko otyłości, cukrzycy i problemów z zębami,

Zdrowa alternatywa: domowe kakao z najczystszego możliwego kakao, z jak najmniejszą ilością cukru. Dzieci szybko przyzwyczajają się do zmian, a ich zdrowie będzie Ci za to wdzięczne!