Znakiem naszych czasów powoli stają się nie tylko nowe wynalazki i odkrywanie tajemnic kosmosu, ale również, w coraz większym stopniu, choroby cywilizacyjne. Cukrzyca to jedna z nich. Kiedyś kojarzona głównie z otyłymi społeczeństwami bogatego zachodu, teraz atakująca ludzi w praktycznie każdym zakątku ziemi. Ta podstępna choroba, w wielu przypadkach przez wiele lat rozwija się niezauważona. Często bywa bagatelizowana, gdyż nawet u młodych ludzi wstrzykujących sobie insulinę, nie prowadzi w szybkim czasie do spektakularnego pogorszenia jakości życia. Jednak w perspektywie wieloletniej choroby, prowadzi do bardzo poważnych, często nieodwracalnych powikłań. Właściwie każdy organ naszego ciała, może zostać trwale uszkodzony w wyniku wieloletniej cukrzycy.

Najczęstsze powikłania

Do najczęściej występujących powikłań cukrzycy należą choroby układy krążenia. W szczególności źle leczona cukrzyca, prowadzi do powstania nadciśnienia tętniczego i podwyższonego poziomu cholesterolu, co przekłada się na rozwinięcie się u chorego zaawansowanej choroby wieńcowej. Ta z kolei prowadzić może do zawału serca, udaru, lub wylewu krwi do mózgu, a w rezultacie do śmierci lub trwałego kalectwa.

Neuropatia

Innym bardzo częstym powikłaniem cukrzycy jest rozwinięta neuropatia, która odpowiada za cały szereg innych ciężkich schorzeń. Neuropatia to choroba nerwów obwodowych. W wyniku długotrwałego oddziaływania podwyższonego poziomu cukru we krwi, obwodowy układ nerwowy ulega nieodwracalnej degradacji. Jeśli uświadomimy sobie, że układ nerwowy oplata cały nasz organizm, jasny stanie się dla nas poziom potencjalnych zniszczeń. Wśród nich wymienić można między innymi impotencję u mężczyzn, oraz nie trzymanie moczu u obojga płci. Neuropatia może prowadzić również do zmniejszonej płodności, lub nawet bezpłodności mężczyzn, w związku z występowaniem zaburzeń ejakulacji (zdarza się, że mężczyźni chorzy na cukrzycę nie maja wytrysku).
Jeśli mowa już o płodności, warto zwrócić też uwagę, na płodność kobiet. W szczególności, źle wyrównana cukrzyca prowadzi u ciężarnych kobiet, do powstawania wad wrodzonych płodu – kobiety chore na cukrzycę o wiele częściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Stopa cukrzycowa

Kolejne z częstych powikłań cukrzycy to tak zwana „stopa cukrzycowa”. W wyniku wysokiego poziomu cukru we krwi dużo trudniej goją się rany. W sposób szczególny dotyczy to stóp narażonych na zranienia i przypadkowe otarcia. Trudno gojące się rany i rozwijające się stany zapalne mogą prowadzić do powstania martwicy, a w rezultacie do amputacji części stopy.
Cukrzyca, równie często co stopy, atakuje też wzrok. W wyniku niewyrównanej cukrzycy, dochodzi do niedotlenienia siatkówki oka. Organizm broniąc się przed tym, wytwarza dodatkowe, wadliwe naczynka krwionośne w oku, przez które przesącza się krew. Krew gromadzi się w ten sposób pod siatkówka oka i powoduje jej odklejanie. Choroba ta, nazywana jest retinopatią cukrzycową. Retinopatia może prowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Chorzy na cukrzycę są tez dużo bardziej podatni na rozwój jaskry.

Naucz się żyć z cukrzycą!

Nefropatia cukrzycowa

Jeszcze innym częstym powikłaniem cukrzycy jest nefropatia cukrzycowa. Jest to choroba nerek, prowadząca do ich trwałego uszkodzenia i niewydolności. Z tego powodu, cukrzycy stanowią jedną z najliczniejszych grup osób oczekujących na przeszczep nerek.
To tylko część z powikłań do jakich może prowadzić cukrzyca. Dlatego należy pamiętać o tym, jak ważne jest prawidłowe leczenie cukrzycy. Pacjent bezwzględnie powinien znajdować się pod opieka lekarza specjalisty. Życie z cukrzycą nie jest łatwe i wymaga od chorego dużej dyscypliny, ale warto zrozumieć swoją chorobę i dbać o to aby nas nie zdominowała. Odpłaci się nam to zminimalizowaniem, lub nawet wykluczeniem ryzyka powstania powikłań cukrzycy w przyszłości.