Nadwaga nabyta na skutek złej diety w dzieciństwie może doprowadzić do otyłości oraz cukrzycy w późniejszym wieku. Problem zaczyna się już w wieku dziecięcym – złe przyzwyczajenia żywieniowe, zbyt mało ruchu oraz przekarmianie dzieci prowadzi często do nadwagi. Dzieci z nadwagą w dorosłym już życiu często kontynuują wyniesione z domu złe nawyki żywieniowe i stosują niezdrową bogatą w wysoko przetworzone produkty dietę.

Nieodpowiednia dieta, zbyt mała aktywność fizyczna, długie godziny spędzone w biurze, nieregularne i niezdrowe posiłki oraz podjadanie w krótkim czasie mogą doprowadzić do otyłości. Otyłość i cukrzyca zostały uznane za choroby XXI wieku (choroby cywilizacyjne). Nadwaga i otyłość to problemy nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej, ponieważ niosą za sobą ryzyko wystąpienia wielu chorób w tym cukrzycy.

Zobacz jak radzić sobie z cukrzycą.

Coraz popularniejszy problem

Problem nadwagi dotyka już co drugiego dorosłego polaka w wieku 20–75 lat – 62% mężczyzn i 50% kobiet zmaga się z problemem nadwagi lub jest otyła. To niepokojące zjawisko dotyka też dzieci i młodzież – 16% ma nadwagę lub jest otyłe. Nieleczona otyłość może nasilić się i zwiększyć ryzyko wystąpienia szeregu chorób m. in. cukrzycy typu 2, choroby układu krążenia, choroby kości i stawów, zespołu bezdechu sennego.

Otyłość ma też wpływ na jakość i długość naszego życia – duża nadwaga może doprowadzić do niepełnosprawności. Nadwaga i otyłość podwyższają też ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęstszych chorób, które towarzyszą nadwadze i otyłości, ok. 85–90% osób chorujących na ten typ cukrzycy ma problemy związane z dużą nadwagą lub otyłością.

Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z powiększaniem się nadwagi lub otyłości. Otyłość powoduje insulinoodporność (nieprawidłowa odpowiedź organizmu w obrębie zmian stężenia glukozy we krwi w stosunku do insuliny). W celu zdiagnozowania cukrzycy wykonuje się badania moczu, badania krwi na czczo – badanie pokazuje poziom glukozy, poziom wyższy niż 126 mg/dl wskazuje na cukrzycę.

Objawy

Objawy takie jak uczucie zmęczenia i senność, podwyższone pragnienie oraz częste oddawanie moczu mogą wskazywać na możliwość wystąpienia cukrzycy i powinny nas skłonić do przeprowadzenia badania krwi – cukier wyższy niż 200 mg/dl (w badaniu krwi przeprowadzanym nie na czczo) może być wynikiem choroby. Badanie to należy potwierdzić badaniem z krwi na czczo.

Wcześnie wykryta cukrzyca może zapobiec wielu powikłaniom – choroba może, rozwijać się przez długi czas nie dając, żadnych wyraźnych symptomów. Osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka: osoby z nadwagą i otyłe, osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, osoby z wysokim cholesterolem oraz osoby, u których w rodzinie wystąpiła cukrzyca powinny regularnie przeprowadzać okresowe badania – wszystkie niepokojące objawy powinny być na bieżąco konsultowane z lekarzem.

Umiar i zmiana nawyków

Zmiana nawyków żywieniowych rezygnacja z wysoko przetworzonego jedzenia ograniczenie niezdrowych przekąsek – to pierwszy krok do ustabilizowania masy ciała. Przy dużej nadwadze lub otyłości konieczna będzie wizyta u dietetyka – lekarz po przeprowadzeniu wywiadu dobierze produkty i opracuje odpowiedni jadłospis. Zmiana diety i wysiłek fizyczny pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów, poprawią kondycję oraz jakość i długość życia.